CAMPER KHAYA

pro cestování, offroad a rodinu 

Obytná offroad nástavba pro pick-upy

Nástavba Khaya Alu-Cab byla vyvinuta jako jedna z nejkompaktnějších a nejmodernějších karavanů pro pickup vozidla. Vzhledem ke kompaktním rozměrům a použití  lehké hliníkové konstrukce, jsou poskytovány plné off-road schopnosti. Poprvé byly zkušenosti získané z komerčního pronájmu karavanu v jižní Africe spojeny s požadavky evropského trhu s ne vždy dokonalým počasím.

Camper Khaya má všechno vybavení pro dlouhé cesty mimo civilizaci. Nástavba nabízí pohodlné dvoulůžko pro dvě osoby. Uvnitř je prostor pro kompaktní dvouplotýnkový plynový vařič, umyvadlo, ledničku, posezení a dostatek úložného prostoru. Čtyři velké vnější oddíly poskytují prostor pro kuchyni, kempování, cestování a horské vybavení. S mobilním plynovým sporákem lze vařit na závěsném stole na volném prostranství. Díky 270 ° markýze funguje také při jasném slunci nebo deštivém počasí. V případě potřeby může být markýza s bočními stěnami přeměněna na markýzu o rozloze 10 m².

Malé rozměry camperu Khaya a terénní schopnosti moderních vozidel s pohonem čtyř kol, redukčních převodovek a výkonných motorů činí prakticky každou destinaci přístupnou pro Khaya. Nízká konstrukce s nízkým těžištěm umožňuje, sportovní manipulaci a pokud je to nutné i vysokou rychlost přejezdu. Uzavřená kabina má výšku jen 141 cm. To vede k celkové výšce, v závislosti na nosném vozidle, menší než 230 cm.

Standard

Camper Khaya disponuje rozsáhlým základním vybavením. Může být dodáván s dalšími balíčky a možnostmi vybavení Alu-Cab nebo podle přání  zákazníka. Dokonce i v základní konfiguraci může být ihned použita pro cestování, i když s omezeními.

Spodní část camper je z vinylu. Vnitřní prostor a všechna oddělení jsou pokryté koberci.

Přístup do nástavby je přes otvor zadními dveřmi se sklopným žebříkem. Dveře zavazadlového prostoru mohou být vybaveny kapsami na zip. Vchod je vybaven moskytiérou.

Délka kabiny je 2,00 m bez zadních přídavných zařízení, včetně prodloužení střechy 2,77 m. Šířka v dolní části je 1,30 m a v horní části 1,85 m. Celková výška je 1,41 m a od bočnic je 1,17 m. Vzhledem k tomu, že kabina vyčnívá za ložnou plochu a bočně přečnívá vozidlo, je kabina vybavena zadními LED diodami. Na zadní straně nástavby je držák rezervního kola. Boční strany jsou vybaveny úchyty a držáky pro různé příslušenství.

Standardní kabina má hmotnost 340 kg, je plně vybavena všemi doplňky, hmotnost prázdných nádrží a vybavení je asi 490 kg. Kabina se zvedá pomocí kloubových stojanů.

Stan

Střecha, která se otvírá nahoru, má pohodlnou plochu 140 x 200 cm. Pro větší prostor v kabině se může podlaha spaní složit ke střeše stanu. Pěnová matrace o tloušťce 75 mm a vysoké hustotě zaručuje příjemný komfort pro spaní.

Tři velké otvory a sítě proti komárům poskytují dostatek světla a větrání. Zadní okénko je opatřeno střechou, která chrání proti dešti a slunci. Použitá tkanina 400 gr / m² je odolná proti vodě a UV záření. Při proříznutí tkaniny nedochází k dalšímu párání látky. Všechny švy jsou utěsněny. Pro příjemnější klima je střecha izolovaná.

Kuchyň

Na pravé straně kabiny je prostor pro ledničku nebo mrazničku, pak je kuchyňský modul s dvouplotýnkovým plynovým vařičem a umyvadlem se skleněným víkem (Dometic HSG 2445) a dvěma zásuvkami. Přední pravá vnější část slouží jako úložný prostor pro plynovou láhev. Velká, zadní levá vnější část je několikrát rozdělena a určena pro nádobí a kuchyňské vybavení. Vybavení je také přístupné zevnitř přes vyklápěcí dveře. Pro vaření venku může být umístěn přenosný plynový vařič na závěsném stole.

Markýza

Na levé straně může být nainstalována samonosná markýza o rozpětí 270 °. To zakryje jak boční, tak zadní část kabiny a nabízí pohodlnou ochranou proti povětrnostním vlivům o velikosti 10 m². Markýza může být rozšířena o bočnice.

Stůl a židle

V přední části je hliníkový kempový stůl uložen pod střešním stanem. V kabině mohou být umístěny kompaktní skládací židle, které jsou v případě potřeby rychle dostupné. 

Voda a koupelna 

Hlavní výhodou je instalace zásobníku čerstvé vody o objemu 80 litrů. Teplá voda je dodávána pomocí plynového ohřívače. Na pravé straně vozidla je rozkládací mycí zóna s umyvadlem a s výsuvnou hadicí sprchy. 

Před pravými zadními dveřmi dvojité kabiny je rámeček pro sprchový kout vytažen z přední části verandy a zavěšena závěsná sprcha. Chytré uspořádání umožňuje snadné uložení oblečení ve vozidle při sprchování. Podlaha karavanu slouží také jako podlaha sprchy. 

Elektrické zařízení 

Camper je napájen samostatnou pomocnou baterií. Tím se zabrání startovací baterii úplné vybití např. trvalém provozu chladničky. Při použití solárních článků na střeše, za předpokladu slunečního svitu, se dodatečná baterie nepřetržitě dobíjí, takže je k dispozici i pro delší životnost chladničky.

Interiér, kuchyň a dvě spací úrovně jsou vybaveny LED osvětlením a USB zásuvky, které mohou nabíjet mobilní telefony. Camper je vybaven měničem napětí na střídavý proud 230 V.

Úložný prostor

Přestože na první pohled není patrné, camper  nabízí dostatek úložného prostoru. Každý roh byl využit a doplněn o dvířka nebo kapsy se zipem. Střešní stan nabízí také prostor pro oblečení a další věci. 

Do dvojité kabiny lze připojit hliníkovou skříňku. V Africe se tato skříňka používá pro palivové dříví.  Na standardních C-lištách střechy mohou být namontovány příčné nosníky, např. přepravovat jízdní kola, kajaky nebo surfovací prkna. Střecha je pochozí a je k dispozici teleskopický žebřík. Dynamické zatížení střechy je 50 kg, statické 150 kg.